Ma a MÉRLEG, eszközök oldalának befektetett eszközök részébe kalauzollak el benneteket.
Az Sztv. azt mondja, hogy: a gazdálkodók a mérlegbe bizonyos nem anyagi, de a vállalkozási tevékenységben közvetlenül és tartósan szerepet játszó eszközöket is felvegyenek. Az immateriális javak meghatározó ismérvei: nem anyagi jellegű eszközök, befektetett eszköznek minősülnek (1 éven túl szolgálják a vállalkozás tevékenységét.)
Az immateriális javak csoportjai.
1. Alapítás, átszervezés aktivált értéke. 111
Alapítás-átszervezés aktivált értékeként az új vállalkozás létrehozásával kapcsolatos (a tevékenység megindítását megelőzően felmerülő), illetve a meglévő vállalkozás működési feltételeinek jelentős bővtésével, átalakításával, átszervezésével kapcsolatos (beruházásnak nem minősülő) közvetlen költségek mutathatók ki.
E költségek aktiválása nem kötelező. A vállalkozó döntésétől függ, hogy az adott év eredménye terhére elszámolja-e, vagy azokat több évre megosztja. Az aktivált értéket, a költségként még el nem számolt összeget az eredménytartalékból át kell vezetni a lekötött tartalékba. T 413 – K 414.
Bekerülési értéke: saját tevékenység közvetlneül felmerült költségeinek összege, vagy a külső vállalkozó által számlázott értéke. Az Sztv. alapján az alapítás-átszervezés aktivált értékét 5 év vagy annál rövidebb idő alatt lehet leírni.
2. Kísérleti fejlesztés aktivált értéke 112
Olyan többletköltségek aktiválását jelenti, amelyek a jövőben várhatóan megtérülnek, mivel a kísérleti fejlesztés jövőben hasznosítható, értékesíthető produktuma érdekében merültek fel.
A kísérleti fejlesztés eredménye lehet:
a) új termék, gép, berendezés v. szellemi termék jön létre.
b) a kísérlet nem sikerült
c) az adott évben a kísérleti fejlesztés még nem fejeződött be.
Bekerülési érték: csak a közvetlen költségek!
Értékcsökkenést 5 vagy annál rövidebb idő alatt lehet elszámolni.
3. Vagyoni értékű jogok 113
Azok a nem anyagi eszközök, amelyek tulajdonból származó, önmagukban is forgalomképes jogokat testesítenek meg. Pl.: bérleti jog, használati jog, márkanév, licence, vagyonkezelő jog, szellemi termékek). Nem szabad itt feltüntetni az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni érétkű jogokat, mert azokat a tárgyi eszközök között kell kimutatni. Vagyoni értékű jogot csak vagyoni hozzájárulás vagy vétel útján lehet szerezni. Bekerülési érték: az eszköz megszerzéséért fizetett ellenérték vagy a vagyoni hozzájárulásként átvett eszköz átvételekor a létesítő okiratban meghatározott összeg. A követelés fejében kapott eszköz esetében a megállapodás szerinti csereérték, vagy a vagyonfelosztási javaslat szerinti összeg. Értékcsökkenés elszámolásában nincsen korlátozás.
4. Szellemi termékek 114
A vállalkozás tevékenységét közvetlenül és tartósan szolgáló szellemi alkotások. A szellemi termékek közé kell sorolni: találmány, szabadalom, ipari minta, szoftver termékek, know-how, gyártási eljárást, védjegyet. Bekerülési érték: saját előállítás esetén az előállítás közvetlen önköltsége. Beszerzés esetén fizetett ellenérték. Kapott eszköznél a létesítő okirat szerint, követelés fejében átvett eszköz esetében a csereszerződés szerinti összeg. Értékcsökkenés leírási idejében nincsen korlátozás.
A szellemi termékek értékelése attól függ, hogy az honnan származik. Vásárlás esetén beszerzési áron történik az értékelés. Ha apportból kerül a vállalkozóhoz a szellemi termék, akkor az apport értéken történik az aktiválás. A szellemi termék keletkezhet saját előállításból is. Ez esetben az értékelés előállítási költségen történik.
A mérlegben az értékelés nettó értéken történi. A számviteli törvény a terv szerinti értékcsökkenési leírás elszámolásánál lehetővé tesz az egyösszegű leírást is az 50 e Ft alatti szellemi termékeknél.
5. Üzleti vagy cégérték 115
Cégvásárlás esetén (amikor az eszközöket és kötelezettségeket a vevő tételesen állományba veszi) a fizetett ellenérték és az egyes eszközök piaci értékének az átvállalt kötelezettségnek értékével csökkentett értéke közötti különbözet, ha a fizetett ellenérték magasabb.
Negatív üzleti vagy cégérték: a fizetett ellenérték kevesebb, mint a cégvásárlás időpontjában a megvásárolt társság egyes eszközei piaci értékének az átvállal kötelezettségek értékével csökkentett összege és ez a különbözet az immateriális javak, tárgyi eszközök, készletek reális értékének arányos csökkentésével sem szűnik meg, a fennmaradó többlet a negatív üzleti vagy cégérték. Értékelés: vételár – átvett eszközök piaci értéke – átvett kötelezettségek értéke
A felvett többletérték terv szerinti leírása 5 év vagy ennél hosszabb idő alatt történik. Terven felüli értékcsökkenési leírás nem alkalmazható. Az üzleti vagy cégérték a mérlegben nettó értéken szerepel.
Immateriális javak értékesítése
A nettó érték kivezetését az egyéb ráfordítások között kell elszámolni.
Az immateriális javak vagyoni hozzájárulásként történő átvétele az eredményre nincs hatással. A jegyzett tőke bejegyzési kötelezettség alá tartozó vállalkozások esetében (rt, kft) a jegyzett, de még be nem fizetett tőke számlára lehet könyvelni.
A cégbírósági bejegyzési kötelezettség alá nem tartozó vállalkozások esetében a jegyzett tőkére, tőketartalékra kell könyvelni a létesítő okiratban meghatározott eszközök értékét. A vagyoni hozzájárulás az alapító számára áfa köteles értékesítésnek minősül. Az alapító és a társaság megállapodásától függ, hogy az alapító az általa befizetett áfa-t a társasággal megtérítteti – vagy sem. Ha igen, akkor a társaság az áfa-t visszaigényelheti (ha az egyéb feltételek fennállnak). Vagyoni hozzájárulásként történő átadás
A vagyoni értékű jog, szellemi termék gazdasági társaságba vagyoni hozzájárulásként való bevitele a rendkívüli eredményt érintő gazdasági esemény.Térítés nélkül átvett immateriális javak
Térítés nélkül csak szellemi terméket, vagyoni értékű jogot lehet átvenni. A bekerülési érték: az átadónál kimutatott nyilvántartási érték (legfeljebb a piaci érték), ajándékként – hagyatékként kapott eszköznél az állományba vételkor érvényes piaci érték. Passzív időbeli elhatárolásként kell kimutatni az elszámolt ráfordítás felmerüléséig. Térítés nélküli átadás rendkívüli ráfordításként kell elszámolni.
Követelés fejében átvett Az eszközöknek a vállalkozásból történő kivonása értékesítésnek minősül. Az átvett eszköz az adós számára értékesítés, a hitelező számára beszerzés. Ha az átvett eszköz értéke eltér a követelés könyv szerinti értékétől a különbözetet a követelések, illetve a beszerzéssel kapcsolatos kötelezettségek értékelési szabályai szerint kell elszámolni.
Kötelezettségek teljesítésére történő átadás. Úgy kell eljárni, mintha a vállalkozás értékesítené az eszközét, amelynek ellenértékéből teljesíti a kötelezettséget.
Az értékcsökkenés 5 év, vagy ennél hosszabb, akkor indokolni kell a kiegészítő mellékletben.
6. Immateriális javakra adott előleg
A vállalkozás ezt az összeget szellemi termék illetve vagyoni értékű jog beszerzésre szánta. Ilyen címen tehát csak a szálltóknak átutalt összeget lehet szerepeltetni.
T 35 - K 384 Adott előleg
7. Immateriális javak értékhelyesbítése:
A vállalkozó az immateriális javak közül a vagyoni értékű jogokat, a szellemi termékeket piaci értéken is értékelheti. Minden év december 31-i fordulónappal meg kell állapítani az egyedi eszköz könyv szerinti értékét és piaci értékét is. Ezután a pozitv jelú különbözetet elsődlegesen a korábban elszámolt terven felüli écs visszaírásával kell helyesbíteni. Ezen felül a mérlegben külön soron, értékhelyesbítésként kell kimutatni.
Könyvelése:
T 117 - K 417 Pozitív előjelű különbözet esetén
T 417 - K 117 Negatív előjelű különözet esetén
T 118 - K 11 Terven felüli écs visszaírása
Egyéb könyvelések:
T 311 - K 961 Értékesítés
T 311 - K 467 Áfa
T 861 – K 11/14 Br. Érték kivezetés
T 119 – K 861 Écs kivezetés
T 111/114 - K 989 Térítés nélküli átvét
T 989 – K 483 Halasztott bevét
T 368 – K 981 Apport TSZ szerinti érték Áfa nincs /jelenleg/
T 881 – K 11/14 Bruttó érték kivezetlse
T 11/14 – K 881 Écs kivezetése
Az immateriális javak értékelése a mérlegben, az értékelés bizonylati alátámasztása.
Immateriális javak a kiegészítő mellékletben.
Az immateriális javakat a mérlegben nettó értéken kell értékelni.
Bekerülési érték – terv szerinti écs – terven felüli écs + visszaírás = nettó érték + értékhelyesbítés
Terven felüli écs: akkor lehet elszámolni, ha az a vállalkozási tevékenység változása miatt feleslegessé vált, vagy úgy megrongálódott, hogy az rendeltetésszerűen már nem használható.
Vagyoni értékű jogoknál a szerződés módosulása miatt az csak korlátozottan, vagy egyáltalán nem érvényesíthető.
Kísérleti fejlesztésnél, ha az eredménytelenül záródik. A terven felüli értékcsökkenést
egyéb ráfordításként kell elszámolni /866/.
Az immateriális javak nyílvántartása
Az immateriális javak adatait egyedi nyílvántartó lapon célszerű vezetni, úgy, hogy arról megállapítható legyen:
- az egyedi eszköz megnevezése, jellemzői, az azonosításhoz szükséges adatok
- a bekerülési érték, használatbavétel időpontja, a várható használati (megtérülési) idő
- a terv szerinti értékcsökkenés elszámolásának módja, mértéke.
- az elszámolt értékcsökkenés tárgyévi és halmozott összege,
- a terven felüli értékcsökkenés elszámolsának és a visszírásának okai, értéke, az eszköz nettó értéke
Vagyoni értékú jogok, és szellemi termékeket piaci értéken mutatja ki a vállalkozás. Az analitikus nyílvántartást a következő adatokkal is ki kell egészíteni: az eszköz piaci értéke és annak változásai, az értékhelyesbítés nyitó egenlege, növekedése, csökkenése, záró egyenlege.
Az immateriális javakat egyénileg kell értékelni.
Az értékelés alapja:
a vállalkozás által vezetett analitikus nyílvátartás. Az analitkus nyílvántartásra azért kell nagy figyelmet fordítani, mert Az Sztv. szerint a vállalkozónak a kiegészítő mellékletben az immateriális javakról kötelezően előírt részletező adatokat és szöveges értékelést is kell adni. A kiegészítő melléklet célja, hogy a mérleg és az eredménykimutatás adatait értékelje és bővebb információkat adjon azok értelmezéséhez.
Az Sztv. előírja a lényegesség érvényesítésének elve mellett a kötelezően bemutatandó tételeket.
Bruttó érték változása Nyitó Növekedés Csökkenés Átsorolás Záró
Halmozott értékcsökkenés változása
Értékhelyesbítés
Alapítás, átszervezés aktivált értéke
K+F aktivált értéke
Vagyoni értékű jogok
Szellemi termékek
Üzleti vagy cégérték
Megjegyzés:
*Az az eszmei érték, amelyet egy üzleti vállalkozás jó hírneve, ismertsége, hitelképessége, márkája jelent egy másik vállalkozás számára akkor, ha cégvásárlással annak birtokába jut. Bekerülési érték: különbözeti alapon kerül meghatározásra.Az üzleti v. cégérték lehet:Negatív, ha olcsóbbért vettem. Pozitív, ha többért vettem.