Kötelezettségek (43-47)
A kötelezettségek jogszabályi előírásokból, teljesített szerződésekből eredő, általában pénzformában kiegyenlítendő vagy előlegként átvett pénzeszközhöz kapcsolódó, a vállalkozó által elismert tartozások. Kapcsolódhatnak áruszállításhoz, szolgáltatáshoz, pénznyújtáshoz, állami költségvetést megillető tartozásokhoz.
Mérlegben a kötelezettségek között csak az elismert kötelezettséget lehet kimutatni. A kötelezettségek értékelésekor a legmagasabb érték elvét kell alkalmazni, vagyis a kötelezettség értékét az elismert tartozás összegében az azt növelő, a kötelezettség összegébe beszámító veszteségelemek (árfolyamveszteség, többletfizetési kötelezettségek) figyelembevételével kell meghatározni.
A kötelezettség olyan idegen forrás, amely meghatározott ideig áll a vállalkozó rendelkezésére. A számviteli törvény a kötelezettségeket lejárati idő szerint csoportosítja.
HÁTRASORÓLT KÖTELEZETTSÉGEK (43)
Ide sorolunk minden olyan kölcsönszerződésből származó kötelezettséget, amelyet:
- ténylegesen a vállalkozó rendelkezésére bocsátottak,
- a szerződés tartalmazza a kölcsönt nyújtó fél egyetértését arra vonatkozóan, hogy az általa nyújtott kölcsön bevonható a vállalkozó adóssága rendezésébe, a követelés a törlesztések sorrendjében a tulajdonosok előtti legutolsó helyen áll
- felszámolás vagy csődeljárás esetén a többi hitelező kielégítése után kell kiegyenlíteni
- a kölcsön visszafizetési határideje meghatározatlan, vagy jövőbeni eseményektől függ, de eredeti futamideje az 5 évet meghaladó lejáratú,
- a kölcsön törlesztése az eredeti lejárat előtt nem lehetséges.
HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK (44)
Hosszú lejáratú kötelezettségek
Hosszú lejáratra kapott kölcsönök (441)
A vállalkozás nem hitelintézetekkel kötött szerződés szerint egy éven túl visszafizetési határidőre kapott pénzbevétele miatti tartozások, függetlenül a pénz felhasználási céljától.
A hosszú lejáratra kapott kölcsönöktől elkülönítetten kell kimutatni a részvénnyé átváltoztatható kötvények miatti és a vállalkozó által kibocsátott egyéb kötvények miatti kötelezettségeket.
Átváltoztatható kötvények (442)
A vállalkozás speciális hosszú lejáratú kötelezettségei. Az Rt. az alaptőke feléig névre szóló kötvényeket bocsáthat ki, amit a kötvénytulajdonos kérésére részvénnyé kell átalakítani.
Tartozások kötvénykibocsátásból (443)
A vállalkozó által –hitelintézet közreműködésével- kibocsátott kötvények tulajdonosaival szembeni hosszú lejáratú kötelezettségeket kell kimutatni. Kötelezettségként a mérlegben a vállalkozó által kibocsátott kötvények névértékének megfelelő összeg, illetve a törlesztésre fordított összeg egyenlegét kell kimutatni. Ha a kötelezettség névértéke magasabb, mint a kötvénytulajdonosok által befizetett összeg, a különbözetből származó veszteséget a pénzügyi ráfordítások terhére kell elszámolni.
A kötvény után fizetendő kamat a pénzügyi műveletek ráfordítása. A tárgyévet terhelő kamat összegét, ha a pénzügyi rendezés nem történt meg, passzív időbeli elhatárolásként kell elszámolni.
Beruházási és fejlesztési hitelek (444)
Között kell kimutatni azon hiteltartozások összegét, amelyeket a vállalkozó pénzintézettől kapott beruházási, fejlesztési céljai megvalósítására.
Egyéb hosszúlejáratú hitelek (445)
Azokat az 1 éven túl visszafizetendő, folyósításra került összegeket kell kimutatni, amelyeket a vállalkozó pénzintézettől nem beruházási, nem fejlesztési célra kapott. A hitelszámlákon a pénzintézet által folyósításra került összeget, valamint a tartozások kiegyenlítésének összegét kell nyilvántartani. Ha a hitel folyósítása devizában történt, akkor a hitelszámát forintban és a folyósított devizanemnek megfelelően is vezeti kell. A folyósított hitel után kamatot kell fizetni, amelyet a pénzügyi műveletek ráfordításai között kell elszámolni. A fizetendő kamat összegét illetően alkalmazni kell az időbeli elhatárolás elvét. A hitel kamatát a hitelfelvételkor nem kell kimutatni. A forintban felvett hitelek kamataiból: aktív időbeli elhatárolásként kell kimutatni a tárgyidőszakot illető összeget meghaladóan előre fizetett, passzív időbeli elhatárolásként kell kimutatni a tárgyévre jutó, még nem esedékes, ezért még nem fizetett, egyéb kötelezettségként pedig az esedékes, de még meg nem fizetett összegeket.
Devizahitelnél a devizában felszámított kamat összegével a visszafizetendő devizahitel összegét kell növelni, ha a pénzügyi rendezés a kamat felszámítása alkalmával nem történt meg.
Egyéb hosszúlejáratú kötelezettségek (448,449)
Mindazon kötelezettségek összege, amelyek az előzőekbe nem sorolhatók be. Itt kell kimutatni a lízingbe vevőnél a pénzügyi lízingbe vett beruházásként elszámolt eszköznek a lízingbeadó által leszámlázott, levonható áfát nem tartalmazó értékét.
Rövid lejáratú kötelezettségek (45-47)
A mérleg összeállításakor külön figyelemmel kell lenni arra, hogy a mérleg fordulónapja után egy éven belül esedékes kötelezettségek összegét a rövid lejáratú kötelezettségek között kell kimutatni.
F/III. Rövid lejáratú kötelezettségek (45-47)
Között kell kimutatni a vállalkozónak mindazon tartozásait, amelyek a mérleg fordulónapját követő 1 évben belül esedékesek.
Rövid lejáratú kölcsönök (451) (átváltoztatható kötvények)
A magánszemélytől, más vállalkozótól egy éven belül visszafizetési kötelezettséggel kapott összegeket kell kimutatni. Itt kell kimutatni a rövid lejáratú kötvénytartozás, a hosszú lejáratú kötvények egy évben belül esedékes törlesztő részletét is.
Rövid lejáratú hitelek (452)
A pénzintézet által folyósított egy éven belül visszafizetendő összeg és az arra történt törlesztések, az esetlegesen elengedett összegek egyenlegét kell szerepeltetni. A hitelt, kölcsönt a ténylegesen folyósított, illetve a törlesztésekkel csökkentett összegben kell szerepeltetni a mérlegben. A devizában felvett hitelt, kölcsönt a deviza számviteli politikában rögzített, a pénzmozgáskor érvényes árfolyamán kell forintra átszámítani. Mérlegkészítéskor az árfolyamváltozásra is figyelemmel kell leni.
Vevőktől kapott előlegek (453)
Azok a befolyt pénzösszegek, amelyek szerződés szerinti ellentételének teljesítése a vállalkozó részéről még nem történt meg.
A vevőktől kapott előleget a ténylegesen befolyt összegben kell nyilvántartásba venni és a mérlegben kimutatni, a devizában kapott előleget a számviteli politikában meghatározott árfolyamon kell forintra átszámítani
- ha a kötelezettség visszafizetendő összege nagyobb a kapott összegnél a visszafizetendő összeget a mérlegben a kötelezettség visszafizetésének időpontjáig (kötvénykibocsátás miatti tartozások, egyéb kötelezettségek, váltótartozások) között kell kimutatni
- a fizetendő kamatként elszámolt különbözetből a tárgyévet követő üzleti évet terhelő összege az aktív időbeli elhatárolások között kell állományba venni és időarányosan kell elszámolni.
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból /szállítók/ (454-456)
A szerződés szerinti teljesítés összegét tartalmazza. Elkülönítetten célszerű nyilvántartani: a belföldi, a külföldi szállítók és alvállalkozók, beruházási szállítók, faktoring tartozások összegeit.
A faktoring: pénzügyi szolgáltatás. A szállító rövid lejáratú követeléseit átruházza a faktorra – azaz a hitelintézetre. Az áruszállításból és szolgáltatás teljesítéséből származó, általános forgalmi adót is tartalmazó forintban teljesítendő kötelezettséget az elismert – számlázott összegben, devizában teljesítendő kötelezettséget az elismert – számlázott devizaösszegnek a számviteli politikában meghatározottak szerint forintra átszámított összegét kell a mérlegben kimutatni.
Váltótartozások (457)
A kibocsátott váltóval kiegyenlített tartozások és a váltó kamatának együttes összege. Ha a váltót devizában állítják ki, a váltó forintra átszámított értéke a váltó kiállításakor érvényes, a számviteli politikában meghatározott árfolyam szerinti értékének felel meg.
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek (461-479)
Az állammal, önkormányzattal, társadalombiztosítással, munkavállalókkal szembeni és a különféle egyéb, egy éven belül esedékes kötelezettségek összege.
******************************
Hitelek nyilvántartása
Hitelintézetenként megállapítható legyen a folyósításra került összeg, a törlesztés összege, időpontja, a kamat összege – fizetésének időpontja, a folyósítás célja.
Kölcsönök nyilvántartása
A tartozások címzettjei szerint megállapítható legyen a folyósított összeg, a visszafizetés határideje, a törlesztés összege – esedékességének időpontja, a kamat összege és kiegyenlítésének időpontja.
Kötvények nyilvántartása
Az analitikus nyilvántartást úgy kell vezetni, hogy kötvénytulajdonosonként megállapítható legyen az eladott kötvények száma, névértéke, a már átutalt törlesztő részletek és kamatok összege, a kifizetés időpontja.
Részvénytársaságnál, ha elővásárlási jogot biztosító, illetve átváltoztatható kötvényt bocsátottak ki, azokat elkülönítetten kell kimutatni.
A kötelezettségek esetében a kiegészítő mellékletben be kell mutatni:
- a kapcsolt vállalkozásokkal szembeni kötelezettségeket (hátrasorolt, tartós, rövidlejáratú – ezeken belül anyavállalattal szembeni, leányvállalattal szembeni)
- a mérlegben kimutatott kötelezettségekből azoknak a tartozásoknak teljes összegét, amelyeknek a hátralévő futamideje több mint 5 év, amelyek zálogjoggal biztosítottak (feltüntetve a biztosíték fajtáját és formáját)
- azoknak a várható kötelezettségeknek a teljes összegét, amelyek a pénzügyi helyzet értékelése szempontjából jelentőséggel bírnak, de amelyek a mérlegben nem a kötelezettségek között jelennek meg (ezekre céltartalékot kell képezni: jövőbeni nyugdíjfizetés, végkielégítés, garanciális kötelezettség)
- a mérlegben kívüli tételként a függő és a biztos kötelezettségvállalások összegét ügylet- fajtánként (határidős, opciós, swap ügylet) szerződés szerinti érték, az eredményre és a cash flowra gyakorolt hatását
- jogcímenként elkülönítetten be kell mutatni a környezetvédelmi kötelezettségek, a környezet védelmét szolgáló jövőbeni költségek fedezetére a tárgyévben, illetve az előző üzleti évben képzett céltartalék összegét.
A kiegészítő mellékletben értékelni kell a vállalkozó valós vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetét, az eszközök és a források összetételét, a saját tőke és a kötelezettségek tételeinek alakulását, a likviditás és a fizetőképesség, valamint a jövedelmezőség alakulását.
Eredménykimutatással való kapcsolat:
Beszerzés |
Költség, ráfordítás |
Realizált árfolyamnyereség |
Pénzügyi műveletek egyéb bevétele |
Realizált árfolyamveszteség |
Pénzügyi műveletek egyéb ráfordítása |
Fizetendő kamat |
Fizetendő kamatok |
Tartozásátvállalás |
Rendkívüli bevétel |
Elengedett kötelezettség |
Rendkívüli bevétel |