Követelések
B/II/1. Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők) 31
2. Követelések kapcsolt vállalkozással szemben 32
3. Követelések egyéb részesedései viszonyban lévő 33
vállalkozással szemben
4. Váltókövetelések 34
5. Egyéb követelések 36
A követelések szállítási, vállalkozási, szolgáltatási és egyéb szerződésekből jogszerűen eredő pénzértékben kifejezett fizetési igények, amelyek:
- vállalkozó által már teljesített, a másik fél által elfogadott termékértékesítéshez, szolgáltatás teljesítéshez
- hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, tulajdoni részesedést jelentő befektetés értékesítéséhez,
- kölcsönnyújtáshoz
- előlegfizetéshez kapcsolódnak.
A vásárolt követeléseket, a térítés nélkül és egyéb címen átvett követeléseket is a követelések között mutatjuk ki.
A Szt. a követeléseket a mérlegben azok közgazdasági tartalma és lejárati ideje szerint csoportosítja:
- a befektetett eszközök között szerepelnek az immateriális javakra, beruházásra adott előlegek, az egy éven túli lejárattal adott kölcsönök
- a forgóeszközök között kell kimutatni a készletekre adott előlegeket, továbbá az egy éven belüli követeléseket,
- a forrás oldalon, a saját tőke elemeinél levonásként kerül kimutatásra a jegyzett, de még be nem fizetett tőke.
Mérlegbe csak az adós által elismert követelés állítható be. A követeléseket a mérlegkészítéskor adósonként együttesen minősíteni kell. A minősítést az adós fizetési készsége, fizetőképessége alapján kell elvégezni. Behajthatatlanná vált követelést nem szabad a mérlegben szerepeltetni.
A Szt. a vállalkozás hatáskörébe utalja a devizában/valutában kifejezett eszközök és kötelezettségek forintra való átszámításának meghatározását. Választhat:
- a választott hitelintézet által meghirdetett devizavételi és deviza eladási árfolyamának átlagán vagy
- a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, hivatalos devizaárfolyamon kell forintra átszámítani. Az értékelés választott módszerét a kiegészítő mellékletben be kell mutatni.
A külföldi pénzértékre szóló követelés összegét a mérlegben a szerződés szerinti teljesítés napjára vonatkozó, a vállalkozó számviteli politikájában meghatározott árfolyamon átszámított forintértéken kell szerepeltetni, feltéve, hogy a mérlegfordulónapi devizában/valutában kifejezett eszközök és kötelezettségek átértékeléséből származó összevont árfolyam különbözet a számviteli politikában megjelölt jelentős mértéket nem haladja meg.
Ha az a jelentős mértéket meghaladja, a mérlegben a követelés összegét a fordulónapi árfolyamon kell kimutatni, függetlenül attól, hogy az árfolyamveszteség csökkenti vagy az árfolyamnyereség növeli-e a követelés könyv szerinti értékét.
Ha az exportértékesítés devizában meghatározott ellenértékét barter ügylet keretében azonos devizaértékű importáruval vagy szolgáltatással egyenlítik ki, a külföldi vevőkövetelés és az export árbevétel forintértékét a szerződés szerinti devizaértéknek az első teljesítéskor érvényes, a számviteli politikában meghatározott árfolyamán kell meghatározni.
Ha a vállalkozás az előleget devizában utalta át, a követelés forintértékét az határozza meg, hogy a vállalkozó rendelkezik-e devizával vagy azt vásárolnia kellett:
- ha nincs devizaszámlája, a devizát vásárolnia kellett, az adott ügyletet lebonyolító hitelintézet által meghirdetett, a pénzügyi teljesítés napjára vonatkozó eladási árfolyamon átszámítva
- ha a vállalkozás rendelkezett devizával, akkor a deviza számviteli politika szerinti, azt kell állományba venni.
Áruszállításból, szolgáltatásból származó követelések
A fizetendő általános forgalmi adót is tartalmazó, a vevők által elismert követelés összegét lehet kimutatni. A vevőkövetelés alapbizonylata a számla.
Váltókövetelések
A váltó olyan fizetési igényvény vagy felszólítás, amely későbbi időpontban esedékes fizetés vállalását, kötelezettségét testesíti meg.
A váltó kibocsátója fizetési ígéretet tesz, hogy a váltón feltüntetett időpontban és módon a váltó birtokosának a megjelölt összeget (a váltó névértékét, amely a kiváltott követelésen kívül a kamatot is magába foglalja) kifizeti.
A váltóbirtokos a váltó esedékessége előtt az idegen váltó forgatásával (a váltó nyilvántartás szerinti értéke és az időarányosan járó kamat együttes összegének mértékéig) a szállítójával szembeni tartozását úgy teljesítheti, hogy az adós a váltó új birtokosának fog fizetni, vagy az esedékesség előtt a váltóbirtokos a váltót pénzintézetnél leszámítoltathatja. Ez esetben a lejárat és a leszámítolás időpontja közötti időtartamra jutó kamatról lemond a bank javára.
A követelés fedezetére kapott váltót a leszámítolásig, átruházásig, pénzügyi rendezésig a vele kiegyenlített követelés összegében kell nyilvántartásba venni, a kamat összegét a váltókövetelésben nem szabad figyelembe venni.
Év végén a váltókövetelés kamatából a mérleggel lezárt évre időarányosan járó összeget (devizás váltó esetében a mérlegfordulónapi árfolyamon Ft-ra átszámítva) az aktív időbeli elhatárolások között el kell számolni, a pénzügyi műveletek bevételeivel szemben.
Ha a vállalkozás követelése fejében részesedési viszonyban álló vállalkozástól fogadott el váltót, a követelés összegét nem szerepeltetheti a mérlegben a váltókövetelések között.
Sajátosan kezelt követelések
Sajátos módja a követelés keletkezésének, ha ahhoz engedményezés útján jut a vállalkozás, az engedményező eladja a harmadik féllel szemben fennálló követelését a kedvezményezettnek, akinél a kapott követelés közgazdasági tartalma már nem lehet azonos az eredeti szerződésben foglalttal, ezért az csak egyéb követelésként mutatható ki a mérlegben.
Követelésnek minősülnek a vagyoni értékű jog, szellemi termék vásárlására. Beruházásra, készletbeszerzésre átutalt, adott előlegek is. Az előlegeket könyv szerinti értéken kell nyilvántartani mindaddig, amíg azzal a kedvezményezett el nem számolt, vissza nem fizette, vagy az előleg célja szerinti teljesítés elmaradása és vissza nem fizetése miatt behajthatatlan követelésként leírásra nem került. A mérlegben az adott előleget annak célja szerint az immateriális javaknál, a tárgyi eszközöknél, a készleteknél, illetve az egyéb követelések között kell szerepeltetni.
Követelésnek minősül a jegyzett, de be nem fizetett tőkekövetelés is, amelyet a mérlegben negatív előjellel, a saját tőkénél kell kimutatni.
Áruszállításból, szolgáltatásból származó követelés
|
Követelés értéke nyilvántartásba vételkor |
Pénzügyi teljesítés megtörtént, van deviza számla |
Pénzügyi teljesítés megtörtént, nincs deviza számla |
Értékesítés, egyéb követelés |
a szerződés szerinti teljesítés napjára vonatkozó, számviteli politikában rögzített árfolyamon |
a pénzügyi teljesítés napjára vonatkozó, számviteli politikában rögzített árfolyamon |
a hitelintézet által az elszámolási betétszámlán jóváírt forint összeg |
Eredményhatás |
- |
realizált árfolyamnyereség vagy veszteség |
realizált árfolyamnyereség vagy veszteség |
Barter ügylet
Eredményhatás nincs. |
az export vagy import közül az első teljesítéskori, a számviteli politikában rögzített árfolyamon |
árfolyamváltozás nincs |
árfolyamváltozás nincs |
Pénzügyi teljesítésből származó követelések
|
Követelés értéke nyilvántartásba vételkor van deviza számlája |
Követelés értéke nyilvántartásba vételkor nincs deviza számlája |
Pénzügyi teljesítés megtörtént, van deviza számla |
Pénzügyi teljesítés megtörtént, nincs deviza számla |
Adott kölcsön, devizaszámláról átutalt előleg |
- átutalás napján érvényes árfolyam - deviza könyv szerinti árfolyama |
a ténylegesen fizetett összegben |
a pénzügyi teljesítés napjára vonatkozó, számviteli politikában rögzített árfolyamon |
a hitelintézet által az elszámolási betétszámlán jóváírt árfolyamon |
Eredményhatás |
az átutalás napján érvényes árfolyamon számolva árfolyamnyereség vagy veszteség |
- |
realizált árfolyamnyereség vagy veszteség |
realizált árfolyamnyereség vagy veszteség |
Be kell mutatni a kiegészítő mellékletben a követelések eredeti nyilvántartásba vételi értékét, az üzleti évben elszámolt, a halmozottan elszámolt értékvesztés és visszaírás összegét.